Praktikus bútordarab vagy inkább stratégiai befektetés? Az alkalmazottak negyede hetente 10 óránál is többet tölt…
Tevékenység alapú irodaterek [video a cikkben]
Olvasási idő: 5 perc
Kezdjük egy rövid, szórakoztató videóval. Mi is a “tevékenység alapú térrendezés”, azaz a Activity Based Working?
4 perces animációs kisfilm. Utána várjuk vissza ide a cikkhez.
Minden, amit a tevékenység alapú munkavégzésről tudni szeretne
A munkaidejük jó részében irodában dolgozók sokkal öntudatosabbak, mint a 2000-es évek elején. Értékelik és el is várják, hogy egy irodában maguk dönthessenek arról, hogyan végzik el a munkájukat, hol és milyen időbeosztással teszik mindezt. Ez a fajta munkahelyi rugalmasság egyáltalán nem ellentétes a precíz munkavégzéssel. A tevékenység alapú munkavégzés egyaránt segíti a munkaadókat és munkavállalókat.
Az irodai tér nagyszerűen alkalmas arra, hogy a benne dolgozókat inspirálja, növelje az elköteleződésüket, és összességében elégedettséghez vezessen és boldogabb munkavállalót eredményezzen. De hogy néz ki pontosan egy ilyen tér?
A technológiai változásoknak köszönhetően az a tradicionális modell, hogy mindenkinek van egy asztala és majd délután felállhat onnan és hazamehet – már a múlté.
Ami helyette most van: változatos terek aszerint, hogy hol milyen tevékenység folyik, kezdve a nappaliszerű, félhivatalos beszélgetési terekkel, az ötletelős, falra jegyzetelős kisebb terekkel, egészen a hangszigetelt telefonfülkékig.
A szakirodalom Activity-based working, ABW, néven beszél erről az átalakulásról. Az ABW szemlélet szerint dolgozó cégek megengedik az alkalmazottaknak, hogy ők döntsék el, mely környezet felel meg épp a legjobban az aznapi feladatuknak, vagy a kedvüknek. Megengedik, hogy váltogassák a helyüket és ezáltal felszabadultabban gondolkodjanak, jobban kommunikáljanak a kollégákkal, azaz produktívabbak legyenek. Az ötlet abból jött, hogy felmérték, a dolgozó jobban halad a munkájával, amikor az általa jónak ítélt irodai mikrokörnyezetben dolgozik, mintha mindent az íróasztalánál kéne elvégeznie.
A cikkben arról beszélünk, hogy ez a 2000-es évek eleje. Az igazság azonban az, hogy Magyarországon a cégek nagy részénél még nem következett be ez az “irodai forradalom” és bizony ülünk az asztalunknál, gyerek fotója meg a bögrénk társaságában, fülünkön a füles és mindenkinek odaköszönünk, aki elmegy körülöttünk. Koncentrálás? Ehhh. Inspiráló? nnnn.
Az irodai munka hatékonyságának növeléséről is olvashat itt.
Idézzük csak fel, hogy ma oly sok minden “on demand” az életünkben, azaz “igény szerint” alakítható. Ki nézi már a tévét, inkább előfizetünk a rugalmas Netflixre. Ki hallgatja már a rádiót, amikor ott a Spotify – azt játssza, amit én akarok. És igen, a hátizsákunk dizánját is már magunk állítjuk össze, milyen csattal, milyen szíjjal, milyen előlappal érkezzen.
Nem kéne ugyanezt követnie a munkahelynek is?
De. A munkahely is egy fejlődő, változó struktúra, egy élő szervezet, amely a benne lévő alkalmazottaktól lesz jó vagy rossz.
Nézzük meg azt a négy elemet, ami az ABW-t, a tevékenység-alapú munkavégzést jellemzi.
- Design – egy térben, egy tető alatt különféle terek létrehozása
Szükség van arra, hogy csendes, koncentrált munka folyhasson? Tegyél hangszigetelt íróasztalokat a térbe, hogy akinek szüksége van rá, állva-ülve elvégezhessen a feladatát, aztán továbbmenjen. Gyakran van szükség több fős megbeszélésekre? Akkor legyen egy mini-konferencia terem a közelben. Ebéd alatt akartok együttműködni, megbeszélni, ötletelni? Legyen egy étteremszerű étkezőtök, olyan, ahol sok időt is szívesen eltöltesz. Gyakoriak a telefoncsörgések? Állítsunk mobil telefonfülkéket a térbe, közel az asztalokhoz. Bármilyen dolgot is csinálnál, legyen meg az annak való tered. - Élmény az érzékszerveidnek
Attól függően, hogy magas vagy alacsony koncentrációt igényel a munka, a dolgozó választhat, hogy magas vagy alacsony intenzitású helyen végzi azt el. Tegyük fel, hogy egy ötletelős szakasszal látunk neki egy feladatnak. Válasszunk hozzá egy magas intenzitású teret, mondjuk a konyha-étkezőt. Az ottlévő zene, a kávéillat, az edénycsörömpölés, a többiek duruzsolása megadja a kellő energiaszintet a munkához. Ha egy jelentést kell elolvasni vagy egy interjút jóváhagyni, nos arra egy energiaszegény helyszín az ideális. - Viselkedés megerősítés
Az eltérő intenzitású terekben a munkavállalók eltérő viselkedési formákat vesznek fel. Egyszerűen ráéreznek arra, hol hogyan kell viselkedni. És igen, munkával töltik el az irodai idejük nagy részét. ( Nincs annál lehangolóbb, mint mikor megvannak ezek a terek, a munkavállalók élvezik és kiélvezik azokat, viszont a főnök folyamatosan lapos és rosszalló pillantásokat küld az étkező felé… ) - Folyamatos tanulás
Ha a munkaadók már ott tartanak, hogy magukévá tették az ABW szemléletet, már előrébb tartanak, mint a versenytársak nagy rész. Azonban a fejlődés itt nem állhat meg. A munkavállalói elégedettséget folyamatosan mérni kell, és a változó igényekhez a tereket is érdemes mindig hozzáalakítani, mert az viszi sikerre a tevékenység alapú munkavégzés szemléletet.
(ahogy a König+Neurath-nál a König City: https://minosegiirodabutor.hu/konigcity-a-munkateruletek-nem-csupan-ossze-vannak-rakva/)
Az ABW eredete
Ugyan a ABW remekül illeszkedik az on-demand szemléletünkhöz, egyáltalán nem újkeletű maga a koncepció. Hivatalosan egy amerikai építész, Robert Luchetti hozta az ötletet, de nagyon hamar felkapták és elkezdték alkalmazni Hollandiában és Észak-Európában is. Miután megtapasztalták a szemléletben rejlő lehetőségeket, rendkívül gyorsan terjedt.
Megértették, hogy a rugalmasság és a szabadságérzet mennyit ad hozzá a teljesítményhez, és hamar megszüntették a CSAK íróasztalos irodákat. A vezetőket pedig arra bátorították, hogy engedjék meg a munkavállalóknak, hogy szabadon választhassák meg a mit-mikor-hol-t.
A leghatékonyabb menedzsment stílus az, amelyik a bizalomra és önállóságra épít, nem pedig a parancsra és a kontrollra. Az irodatérnek is ezt a hatékony szemléletet érdemes követnie.
Másképp joggal kérdezi meg a tehetséges alkalmazott: A főnökömnek a teljesítményemre vagy csak a jelenlétemre van szüksége? Nem kérdés, hogy hamar odébbáll, ha az utóbbi…
A német König+Neurath már több mint 10 éve használja ezt a koncepciót.
Fejlesztéseit a változó igényekre szabja, az igényeket pedig folyamatosan kutatja. Így alkotta meg saját koncepcióját, mely König City néven ismernek a prémium irodabútor piacon otthonosan mozgó megrendelők. Nézzünk csak bele, hogyan is néz ki a Könic City! (angol nyelvű videó)
Az ABW az irodaterekkel és bútorokkal foglalkozó cégeknek is nagy kihívás és lehetőség. A König+Neurath sok éve foglalkozik ennek a kutatásával és sikeresen alkalmazza irodabútor megoldásaiban. Referenciáink
Van kedve most egy munkakultúra-teszthez?
Látványos és érdekes 10 kérdéses kattintgatós teszt arról, hogy Önnek milyen a munkakultúrája. Eredményként a teszt végén egy ehhez hasonló térképen láthatja a saját jellemzőit:
(Vigyázat, érdekes!)
Ha komolyan vesszük a tevékenység alapú terek kialakítását és jól alkalmazzuk azt, hamar látni fogjuk, micsoda változásokat eredményez a kollégák hangulatában és eredményességében. Minden vállalat eltérő intenzitással tudja ezt megvalósítani.
A munkahelyi tehetségekhez minden főnök ragaszkodik – de vajon olyan-e a munkavégzés lehetősége, ami marasztalja őket?
Ha termékeinkről katalógust kérne:
Ha önhöz a videós cikkek jobban passzolnak, ajánljuk csatornánkat:
https://minosegiirodabutor.hu/videotar/